10 porad jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Nie tylko dla profesjonalisty

Smartfony obecnie dostępne na rynku są wyposażane w całkiem dobrej jakości aparaty. Są nawet linie tych urządzeń, które mają aparaty niemal profesjonalne i wielu fotografów szczególnie takich, których głównym targetem jest fotografia produktowa, używa ich w pracy (chociaż mało który się do tego przyznaje otwarcie).

Niestety wielu zwykłych użytkowników nie potrafi w stu procentach wykorzystać zalet swoich smartfonów. Głównie wynika to z niewiedzy jak to zrobić. Oto 10 porad jak robić dobre zdjęcia smartfonem:

  1. Niezależnie od tego jaki aparat posiadamy musimy pamiętać o tym, że podobnie jak obraz, dobre zdjęcie musi mieć przemyślaną kompozycję. Jeśli chcemy nauczyć się kadrowania to powinniśmy zacząć od zasady, która mówi, że temat fotografii powinien być w centrum zdjęcia.
  2. Trzymanie horyzontu prosto, jest drugą zasadą. Przekrzywianie aparatu wydaje się być dobrym pomysłem na niepowtarzalne zdjęcie, ale tak jest tylko w teorii.
  3. Fotografowanie z bliska, jest trzecim zaleceniem. Kiedy coś fotografujemy, nie starajmy się fotografować jak najwięcej. Zdjęcie będzie nieczytelne. Warto pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach.
  4. Nie korzystanie z cyfrowego "zoom" jest również dobrym pomysłem. Lepiej podejść bliżej gdyż fotografia traci na jakości.
  5. Lepiej wyjdą nam zdjęcia, które robimy w dobrym świetle. Aparaty cyfrowe niestety słabo radzą sobie w słabych warunkach oświetleniowych.
  6. Zbyt jasne światło również nie jest plusem. Zdjęcia mogą być "przepalone", a rysy twarzy zbyt ostre.
  7. Wykorzystywanie funkcji jakie daje aparat zwiększy atrakcyjność naszych zdjęć. Takie funkcje jak HDR, makro lub panorama są naprawdę ciekawe.
  8. Solidne umocowanie aparatu. Jeśli nie mam pewnej ręki to lepiej fotografować z jakiejś podpórki. Zdjęcie z aparatu, który się będzie poruszał na pewno nie będzie ostre.
  9. Dbanie o czysty obiektyw jest również jednym z podstawowych wymogów dobrego zdjęcia. Jeśli obiektyw będzie "wypalcowany" lub zabrudzony kurzem, to nici z dobrego zdjęcia.
  10. Zmiana bilansu bieli może ze zwykłego zdjęcia wyciągnąć naprawdę dużo. Można tym swobodnie manipulować, wtedy z czasem nabierzemy wprawy i będziemy w stanie robić to szybko oraz sprawnie.

Metod na poprawienie jakości zdjęć, jakie wykonujemy smartfonem jest więcej. Przedstawione powyżej pozwolą nam na opanowanie prostych zasad, od których będziemy mogli przejść do rzeczy trudniejszych. Co więcej wiele z tych prostych porad stosuje się również, w fotografii klasycznej, jeśli więc będziemy chcieli fotografować profesjonalnym aparatem, mamy solidne podstawy.